NW Jewell DR over Sheep CR
Good Condition19 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Caldwell |
| Location | S 1 T 56 N R 29 W |
| Carries | NW Jewell DR |
| Crosses | Sheep CR |
| Coordinates | 39.69899, -94.10787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.7 ft (25.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 204.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31985 |