NW Pleasant RD over Lost CR
Fair Condition21 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 13 T 60 N R 32 W |
| Carries | NW Pleasant RD |
| Crosses | Lost CR |
| Coordinates | 40.01049, -94.43967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 98.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31986 |