US 82-02-10.60 over Bodcau Creek
Good Condition5 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lafayette |
| Location | 1 Mi West Of Stamps |
| Carries | US 82-02-10.60 |
| Crosses | Bodcau Creek |
| Coordinates | 33.36687, -93.52322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 360.2 ft (109.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Area | 2591.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2020) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007484 |