NE Heimbaugh RD over Muddy CR
Good Condition20 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 26 T 60 N R 30 W |
| Carries | NE Heimbaugh RD |
| Crosses | Muddy CR |
| Coordinates | 39.98818, -94.22322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 115.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31988 |