Zero RD over Lit Berger CR
Good Condition19 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 34 T 46 N R 4 W |
| Carries | Zero RD |
| Crosses | Lit Berger CR |
| Coordinates | 38.68989, -91.35691 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 402.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31992 |