S AVE over Long Br
Good Condition21 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Atchison |
| Location | S 6 T 64 N R 39 W |
| Carries | S AVE |
| Crosses | Long Br |
| Coordinates | 40.39302, -95.33034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 208.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32001 |