RT J E over Trib Of James Rvr
Good Condition39 years old16,105 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Christian |
| Location | S 3 T 27 N R 21 W |
| Carries | RT J E |
| Crosses | Trib Of James Rvr |
| Coordinates | 37.07007, -93.22614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,105 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3201 |