Park AVE 62 over Trib Of Thompson R
Good Condition20 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 12 T 65 N R 26 W |
| Carries | Park AVE 62 |
| Crosses | Trib Of Thompson R |
| Coordinates | 40.43934, -93.77882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 46.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32011 |