W 170 AVE over Br Of Little CR
Fair Condition20 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 1 T 65 N R 29 W |
| Carries | W 170 AVE |
| Crosses | Br Of Little CR |
| Coordinates | 40.47067, -94.10100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32012 |