Summerset RD over Br Of Fishing Rvr
Good Condition19 years old960 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 13 T 52 N R 31 W |
| Carries | Summerset RD |
| Crosses | Br Of Fishing Rvr |
| Coordinates | 39.31687, -94.33095 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 388.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32017 |