County RD 657 over Trib Of Hickory CR
Good Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 19 T 51 N R 5 W |
| Carries | County RD 657 |
| Crosses | Trib Of Hickory CR |
| Coordinates | 39.18869, -91.51753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 108.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32026 |