Mo 135 S over Lamine Rvr
Good Condition19 years old534 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 5 T 46 N R 19 W |
| Carries | Mo 135 S |
| Crosses | Lamine Rvr |
| Coordinates | 38.79289, -93.02794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 314.3 ft (95.8 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 833.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 534 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32033 |