US 24 W over North Rvr
Fair Condition43 years old7,655 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Marion |
| Location | S 13 T 58 N R 6 W |
| Carries | US 24 W |
| Crosses | North Rvr |
| Coordinates | 39.81979, -91.51422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 516.1 ft (157.3 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 2013.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,655 (2024) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3204 |