Woodson RD over Rvr Des Peres
Good Condition17 years old8,563 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 32 T 46 N R 6 E |
| Carries | Woodson RD |
| Crosses | Rvr Des Peres |
| Coordinates | 38.68147, -90.35756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.6 ft (14.2 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 286.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,563 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32040 |