US 60 W over Little Pike Creek
Fair Condition19 years old2,305 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carter |
| Location | S 4 T 26 N R 2 W |
| Carries | US 60 W |
| Crosses | Little Pike Creek |
| Coordinates | 36.95077, -91.17096 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 763.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,305 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32041 |