Dexter RD over Trib Of Locust CR
Good Condition18 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Linn |
| Location | S 10 T 58 N R 21 W |
| Carries | Dexter RD |
| Crosses | Trib Of Locust CR |
| Coordinates | 39.86022, -93.23582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 65.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32042 |