Old Mo 72 E over Hires CR
Fair Condition95 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dent |
| Location | S 3 T 35 N R 7 W |
| Carries | Old Mo 72 E |
| Crosses | Hires CR |
| Coordinates | 37.78320, -91.67860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 158.1 ft (48.2 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 390.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32046 |