I-30 over I-40
Good Condition3 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 1.4 Mi N SH 70 (i-5) |
| Carries | I-30 |
| Crosses | I-40 |
| Coordinates | 34.77727, -92.25819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 233.9 ft (71.3 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 1436.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007494 |