County RD 321 over Albrecht CR
Fair Condition37 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Scott |
| Location | S 13 T 29 N R 14 E |
| Carries | County RD 321 |
| Crosses | Albrecht CR |
| Coordinates | 37.18123, -89.46815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32060 |