NW 11002 over Millsap CR
Fair Condition20 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 7 T 41 N R 31 W |
| Carries | NW 11002 |
| Crosses | Millsap CR |
| Coordinates | 38.38081, -94.39889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 58.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32065 |