10002 over Willow Br
Poor Condition21 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 14 T 41 N R 33 W |
| Carries | 10002 |
| Crosses | Willow Br |
| Coordinates | 38.36968, -94.54178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32066 |