13743 over Trib N Deepwater C
Fair Condition20 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 35 T 41 N R 29 W |
| Carries | 13743 |
| Crosses | Trib N Deepwater C |
| Coordinates | 38.31131, -94.09464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 73.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32067 |