Sh1bsb/sec11/0.47 over Drainage Ditch
Good Condition4 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 3.74 Mi No Of Lee Co Line |
| Carries | Sh1bsb/sec11/0.47 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 34.95659, -90.78184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 262.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007496 |