164 ST over Br Of Big CR
Good Condition20 years old80 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 12 T 46 N R 32 W |
| Carries | 164 ST |
| Crosses | Br Of Big CR |
| Coordinates | 38.82041, -94.29705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 178.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32070 |