NW 100th RD over Drywood CR
Fair Condition18 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barton |
| Location | S 4 T 33 N R 33 W |
| Carries | NW 100th RD |
| Crosses | Drywood CR |
| Coordinates | 37.65269, -94.56658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 240 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32071 |