County Road 150 over Mound CR
Fair Condition20 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 36 T 55 N R 23 W |
| Carries | County Road 150 |
| Crosses | Mound CR |
| Coordinates | 39.54341, -93.42643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.4 ft (18.4 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 132.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32076 |