US 61-03- Lm 19.01 over Ditch No 30
Good Condition2 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Mississippi |
| Location | 3.18 Mi SW Of Pemiscot Co |
| Carries | US 61-03- Lm 19.01 |
| Crosses | Ditch No 30 |
| Coordinates | 35.95852, -89.91018 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 284.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007497 |