190th ST over Trib To Big Muddy
Fair Condition19 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 9 T 65 N R 29 W |
| Carries | 190th ST |
| Crosses | Trib To Big Muddy |
| Coordinates | 40.44144, -94.17196 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 65.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32079 |