RT W S over Up Rr
Fair Condition43 years old285 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Grundy |
| Location | S 19 T 60 N R 24 W |
| Carries | RT W S |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 39.99790, -93.64731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 573.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 285 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3208 |