US 63 S over Beaver CR
Good Condition18 years old7,236 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 34 T 37 N R 8 W |
| Carries | US 63 S |
| Crosses | Beaver CR |
| Coordinates | 37.87875, -91.79532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 718.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,236 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32082 |