Discovery PKWY S over US 63
Good Condition19 years old4,522 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Boone |
| Location | S 33 T 48 N R 12 W |
| Carries | Discovery PKWY S |
| Crosses | US 63 |
| Coordinates | 38.89807, -92.28063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.5 ft (60.5 m) |
| Max Span | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 1530.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,522 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32089 |