Mo 30 E over Gravios CR
Good Condition18 years old21,489 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 3066 T 44 N R 6 E |
| Carries | Mo 30 E |
| Crosses | Gravios CR |
| Coordinates | 38.54700, -90.34798 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 684.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,489 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32090 |