HWY 69 over Village Creek
Good Condition5 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Greene |
| Location | 3.0 Mi S Jct US 412 & 69 |
| Carries | HWY 69 |
| Crosses | Village Creek |
| Coordinates | 36.00935, -90.48644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 126.3 ft (38.5 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 381.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007498 |