Canton AVE over Rvr Des Peres
Good Condition19 years old2,073 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 45 N R 6 E |
| Carries | Canton AVE |
| Crosses | Rvr Des Peres |
| Coordinates | 38.67667, -90.34361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 115.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,073 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32092 |