Oak ST over Dry CR
Good Condition19 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Washington |
| Location | S 14 T 36 N R 3 W |
| Carries | Oak ST |
| Crosses | Dry CR |
| Coordinates | 37.83070, -90.67760 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 101.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32097 |