US 50 E over Gasconade Rvr
Poor Condition47 years old2,422 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gasconade |
| Location | S 19 T 43 N R 6 W |
| Carries | US 50 E |
| Crosses | Gasconade Rvr |
| Coordinates | 38.46680, -91.62920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 862.9 ft (263 m) |
| Max Span | 160.8 ft (49 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 3734.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,422 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3210 |