5th ST over Trib To Center CR
Good Condition18 years old300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 8 T 27 N R 29 W |
| Carries | 5th ST |
| Crosses | Trib To Center CR |
| Coordinates | 37.06688, -94.11609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 141.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32107 |