Co RD SW 21 over Browley CR
Good Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 26 T 45 N R 26 W |
| Carries | Co RD SW 21 |
| Crosses | Browley CR |
| Coordinates | 38.65917, -93.75048 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 162.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32110 |