Doc Eaton RD over Crane CR
Good Condition20 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stone |
| Location | S 1 T 25 N R 24 W |
| Carries | Doc Eaton RD |
| Crosses | Crane CR |
| Coordinates | 36.89926, -93.50448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 131.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32116 |