Township Road over Victoria Creek
Fair Condition96 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 9.5n .5e Of Merna #314 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Victoria Creek |
| Coordinates | 41.62570, -99.74130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002111805 |