Poplar Street over Scull Cr. - Fayetteville
Fair Condition35 years old4,096 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 0.20 W Of Gregg Street |
| Carries | Poplar Street |
| Crosses | Scull Cr. - Fayetteville |
| Coordinates | 36.08848, -94.16707 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Area | 165 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,096 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021085 |