Rogers Chapel 609 over Wattensaw Relief
Fair Condition35 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Prairie |
| Location | 2.67 Mi North SH 249 |
| Carries | Rogers Chapel 609 |
| Crosses | Wattensaw Relief |
| Coordinates | 34.89610, -91.60284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 72.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021095 |