Township Road over Mud Creek
Fair Condition91 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 4w Of Broken Bow #222 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.41660, -99.73240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 56.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002125505 |