Memorial Drive over Mud Creek
Fair Condition52 years old640 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 1e Of Broken Bow #202 |
| Carries | Memorial Drive |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.40450, -99.61660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 142.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2003) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002126710 |