Roger 13th Str. over Osage Creek
Fair Condition35 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | .48 Mi S. Jct New Hope RD |
| Carries | Roger 13th Str. |
| Crosses | Osage Creek |
| Coordinates | 36.30536, -94.13547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 390.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021099 |