Fas 1745 over Milburn-sargent Canal
Fair Condition43 years old105 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N2/s-21a 7e 7.5n |
| Carries | Fas 1745 |
| Crosses | Milburn-sargent Canal |
| Coordinates | 41.72620, -99.73120 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 147.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002145520 |