Coll 7390 over Mud Creek
Good Condition57 years old70 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | .5w Of Ansley #638a |
| Carries | Coll 7390 |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.29210, -99.39480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 303.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002146435 |