Co 483 over Salt Creek
Fair Condition70 years old147 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Talladega |
| Location | 1.5 Mi S Ala 21 |
| Carries | Co 483 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 33.52408, -85.91971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 92.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 147 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005687 |