Township Road over Mud Creek
Good Condition9 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 2s 4e Of Mason City |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.19170, -99.22670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.2 ft (28.4 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 221.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002147620P |