Township Road over Ash Creek
Fair Condition91 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 5.5e 3n Of Oconto #573 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Ash Creek |
| Coordinates | 41.18930, -99.65620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 127.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002147810 |